کتاب‌ها

کتاب‌های تخصصی چشمه
 • کتاب: «مغزت رو روشن کن!»
 • موضوع : مشاوره‌ی تحصیلی

 • دکتر حسین منصورکیایی، دکتر روح‌الله صدیق

  1401/01/21
 • بخشی از مقدمه ی کتاب
  به نظر می رسد در ایران، آزمون‌ها عمدتا بر اساس فرم و شکل مطالعه طراحی می شوند. به همین دلیل نکته‌ی کلیدی برای موفقیت در این آزمون‌ها درک این گزاره است: «مهم نیست از چه منبعی برای مطالعه استفاده می‌کنید، مهم فرم مطالعه‌ست.» به خاطر همین اصلاح شکل و روش مطالعه تاثیر بسیار چشمگیری در موفقیت فرد خواهد داشت.
  معتقدیم شکل مطالعه‌ی هرکس متاثر از مهارت‌های فردی و ویژگی‌های شخصیتی او است. پیدا کردن روش صحیح و منحصربه‌فرد مطالعه هر کس، کاری تخصصی و فردگرایانه‌ است و نوعی از خردمندی و خودآگاهی را نیاز دارد. با تحلیل‌های دقیق روان شناختی می شود به افراد برای درست طی کردن این مسیر، کمک شایانی کرد.
  باید توجه داشت که اهمیت محتوای مطالعه امری بدیهی و انکارناپذیر است و طبعا پزشک خوب کسی خواهد بود که با شکل صحیح مطالعه به محتوای صحیح و اصیل مسلط باشد. فرم‌گرایی افراطی یا محتوا گرایی افراطی، هر دو آسیب‌زا هستند. همچنان که در حال حاضر هم تبدیل به آفت‌هایی برای آموزش شدند. در واقع مقصود از تاکید بر فرم مطالعه، کم کردن از اهمیت محتوای مطالعه نیست. اما واقعیت این است که مشکل فعلی آزمون‌های ایران فرم‌گرایی افراطی بوده و سبب وارد شدن آسیب‌هایی جدی به آموزش پزشکی و دانشگاهی و طبعا دانشجوها شده است؛ به طوری که در شرایط فعلی محتوا اهمیت بسیار کمی پیدا کرده است. ما صراحتا با این وضعیت فرم‌گرایی افراطی موافق نیستیم، اما این ابراز مخالفت و نگرانی ما تفاوتی در مسئله ایجاد نمی‌کند. صحبت سر این است که فرم‌گرایی افراطی قوانین خودش را دارد که به‌تنهایی و مستقل از محتوا قابل اجراست.
  هدف ما روشن‌تر کردن قواعد این بازی است، نه سیاست‌گذاری آموزش کشور. تلاشمان این است که شاید از له شدن دست و پای عده‌ی بیشتری در این چرخ‌دنده فرم‌گرایی افراطی جلوگیری کنیم. ما از صدای خرد شدن دست و پاها، لابه‌لای این چرخ‌دنده خسته شده ایم و امید داریم تا روزی صدایمان به سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران هم برسد، تا شاید آموزش پزشکی و البته دانشگاهی را از این رنج نجات داده و مشکل از اساس حل شود؛ مشکل اساسی فرم‌گرایی که علاوه بر پزشکی و مقوله‌ی آموزش، حتی جامعه را هم درگیر کرده است. به همین خاطر معتقدیم ادعای موسسات آموزشی هم مبنی بر تفاوت در محتوا به عنوان مهم‌ترین ویژگی، بیشتر بهانه‌ای برای فروش هست؛ اصل داستان فرم و روشی هست که توانستند پیدا کنند و آن را در قالب محتوا می‌فروشند.
  امیدواریم با انتشار این کتاب که با هدف اصلاح روش و فرم مطالعه‌ی دانشجویان تالیف و گردآوری شده، قدمی برای کمک در این راه برداشته باشیم تا روزی که کار از اساس درست بشود. همچنین امیدواریم این کتاب بتواند به درک جدیدی از خودآگاهی کمک کند. درکی که یکی از نتایج آن می‌تواند بهبود روش مطالعه و نتایج آزمون‌های افراد باشد. بعلاوه بتواند به کاهش درد و رنج دوستانی کمک کند که به خاطر درک نادرست از علت عدم موفقیت‌هایشان، بی‌انصافانه مشغول سرزنش و تحقیر خودشان هستند و مرهمی باشد بر تَن این انسان نازک‌تَن که بی‌رحمانه زیر شکنجه‌های ناآگاهی شلاق می‌خورد. همچنین امید بیشتری داریم که کمکی برای رشد در سایر ابعاد شخصیتی افراد باشد؛ چرا که معتقدیم انسان‌ها همان طور که زندگی می‌کنند، درس می‌خوانند و اگر روش مطالعه آن ها با رویکرد این کتاب تغییر کند، روش زندگی کردنشان و شاید شخصیتشان هم تا حدی تغییر می کند.

  چکیده
  متن پشت جلد
  از نکات مهم روش مطالعه توجه به این نکته‌ست که معمولا نمرات هر فرد در طول دوران تحصیل و به‌ویژه در آزمون‌های بزرگ، در یک بازه‌ی محدود و مشخص تکرار میشه. برای درک بهتر این قفس‌های مطالعاتی می‌تونین همه نمراتتون رو از ۱۰۰ محاسبه کنین و کنار هم بذارین. حتما از این که خواهید دید سال‌هاست نمراتتون مثلا در حدود ۷۰% در حال نوسان هست، تعجب خواهید کرد. انگار در طرف دیگه‌ی این نمرات، سیاه‌چاله‌هایی همیشگی وجود دارن و نمیذارن تلاش‌های بیشتر شما به ثمر برسه و منجر به نمرات بالاتر بشه، انگار که همه‌ی تلاش‌هاتون رو داره در خودش می‌بلعه و هرچقدر هم که بیشتر تلاش می‌کنین اون سیاه‌چاله‌ها با بلعیدن تلاش‌هاتون بزرگ و بزرگ‌تر میشن!

 • توضیحات و دانلود  
دیگر کتاب‌ها