مطالب مشاوره‌ای

آخرین مقالات روانشناسی و روانپزشکی را در چشمه بخوانید
  • پاسخ اول: برخلاف تصور عمومی این برنامه شامل یک برنامه‌ی درسی مشخص و یا تاکید بر محتوایی خاص برای مطالعه (آن طور که از یک موسسه‌ی مشاوره‌ای روتین انتظار می‌رود) نیست. در این برنامه با نگاهی عمیق‌تر، اصلاح خود مهارت‌ها و توانایی‌های مطالعه فرد مد نظر قرار می‌گیرد.
    برای آشنایی با این نوع مشاوره پیشنهاد می‌شود به بخش «کتاب‌ها» (https://cheshmemoshaver.ir/books) و یا «مطالب مشاوره‌ای» (https://cheshmemoshaver.ir/articles) در سایت مراجعه شود. این کتاب‌ها و مقالات بر پایه مشاوره‌های قبلی و سوال‌وجواب‌هایی که با همین نوع نگاه صورت پذیرفته، نوشته شده است.

    این سطح از انعطاف در برنامه‌های ارائه شده به خاطر نیاز متفاوت افراد است. مثلا فردی که به خاطر ویژگی‌های شخصیتی، کمال‌گرایی افراطی دارد و این نوع نگاه در تک تک جزئیات روش مطالعه و آزمون دادن وی تسری پیدا کرده است (از انتخاب سخت و مقایسه افراطی منابع، تا تحلیل‌های پیچیده‌ی سوالات سر جلسه‌ی آزمون و...) ممکن است نیاز به همراهی با مسیری متفاوت نسبت به فردی داشته باشد که با نگاهی به غلط‌های آزمون وی می توان فهمید چالش عمده‌اش عدم درک کارکرد درست حافظه‌ی اخیر در هنگام پاسخ به سوالات آزمون است.
    این برنامه منعطف، از طرفی دیگر، ناشی از نوع نگاه غیر انتفاعی گروه مشاوره‌ای چشمه بوده که سعی دارد تا با کمترین مداخله‌ی غیرضروری («و حتی ضروری») به اصلاح روش مطالعه افراد بپردازد. چرا که قطعا ارائه خدماتی مثل محتوای مطالعاتی اختصاصی برای آزمون‌ها، برنامه‌ریزی درسی هفتگی (که عمدتا با نگاهی غیر فردی انجام می‌شود)، ارائه توصیه‌های «درست ولی کلی» در جلسات عمومی و... وجه انتفاعی بیشتری دارد که ما از آن در حذر هستیم...
    همین نوع نگاه به گروه مشاوره‌ای چشمه این فرصت را می‌دهد که در محل درستی نسبت به مسیر تحصیلی و زندگی افراد قرار بگیرد، تا با تشخیص دقیق مسیر درست، حتی از مداخلات ضروری و درسی که توسط دیگر افراد یا موسسات انجام می‌شود نیز بپرهیزد. از این رو خدمات گروه مشاوره‌ای چشمه می‌تواند حتی شامل پیشنهاد به استفاده از مشاوره‌ی دیگر افراد یا موسسات شود. مثلا برای فردی که در توانایی برنامه‌ریزی مشکل دارد و فرصت مناسب یا شرایط لازم برای اصلاح آن را ندارد، ممکن است راه‌حل کوتاه‌مدت و البته متناسب با دستیابی به موفقیت در آزمون، این باشد که از برنامه‌ی موسسه‌ای که بیشترین تطابق را با وی دارد استفاده کند. اما باز حتی در این پیشنهاد هم، نوع نگاه چشمه سبب انتخاب بهترین برنامه‌ی متناسب با او و یا بدست آوردن توانایی تطابق آن برنامه با خود خواهد شد.

  • بیشتر بخوانید ...
دیگر مقالات